Zdravotná starostlivosť
Pedopsychiatrická a pediatrická starostlivosť
V Detskej psychiatrickej liečebni, n. o. Hraň zabezpečujeme diagnostiku a zdravotnú starostlivosť so zameraním na psychické poruchy a duševné choroby detí (od 3 do 18 rokov veku dieťaťa), poruchy správania a emočné poruchy, poruchy nálad, úzkostné a fóbické poruchy so začiatkom v detstve, obsedantno-kompulzívne poruchy, adaptačné poruchy, posttraumatická stresová porucha, poruchy príjmu potravy, hyperkinetické poruchy, poruchy autistického spektra, poruchy schizofrénneho spektra, poruchy psychiky a správania na podklade užívania alkoholu a psychoaktívnych látok a poruchy správania pri duševnej zaostalosti, tikové poruchy. Pri svojej činnosti využívame formy a metódy najmodernejšej psychofarmakoterapie a psychoterapie.
Deti sú v Detskej psychiatrickej liečebni, n.o. Hraň hospitalizované bez zákonného zástupcu (jeho prítomnosť je nevyhnutná počas príjmu pacienta) na základe odporúčania ambulantného pedopsychiatra alebo preložením z detských lôžkových oddelení alebo z detských a adolescentných psychiatrických oddelení. Rozsah poskytovanej starostlivosti zahŕňa diagnostickú, diferenciálne-diagnostickú, terapeutickú lôžkovú pedopsychiatrickú starostlivosť.
Dĺžka hospitalizácie je strednedobá a dlhodobá od niekoľkých týždňov až po niekoľko mesiacov (priemerne 3 mesiace v závislosti od zdravotného stavu pacienta). Lôžková časť s kapacitou 90 lôžok má 4 oddelenia: A - koedukované oddelenie malých detí, B - oddelenie mladších chlapcov, C - oddelenie starších dievčat, D - oddelenie starších chlapcov. Naše zariadenie poskytuje aj ambulantnú pedopsychiatrickú starostlivosť.
Psychologická starostlivosť
Psychodiagnostika, individuálna, skupinová, rodinná psychoterapia (podľa postupov KBT), v rámci individuálneho prístupu aj terapia hrou.
V rámci psychologickej a psychoterapeutickej starostlivosti sa venujeme komplexnej psychodiagnostike, pracujeme s detskými pacientmi v ucelenom programe skupinovej psychoterapie zameranej hlavne na nácvik relaxácie, rozvoj komunikačných zručností, nácvik a rozvoj sebaúcty, prácu s emóciami, rozvoj intrapsychického uvedomenia a sebareflexie, nácvik pozitívnych rovesníckych a interpersonálnych vzťahov.
Taktiež s pacientmi a ich rodinami realizujeme rodinné i individuálne sedenia v rámci rodinnej psychoterapie. Vo práci s našimi pacientmi využívame postupy, ktoré vedú k harmonizácii vývoju osobnosti, otváraniu nových možností, podpore zdravia, odpusteniu, objavovaniu vnútorných zdrojov a zdravému zvýšeniu sebavedomia pre šťastnejší a vyrovnanejší život. V rodinnej psychoterapii sa venujeme komunikácii a vzťahom medzi členmi rodiny, s dôrazom na pozitívnu hodnotu každého člena rodiny a jeho rastové možnosti a zdroje. V terapii sa sústreďujeme na proces zmeny od patológie k efektívnejšiemu využívaniu zdravého potenciálu každého jedinca.